Azartiniai žaidimai ir jų prevencija

Priklausomybė nuo azartinių žaidimų – sunki problema, aktuali šiandienos visuomenei. Žinoma, jog lošimas sukelia priklausomybę nuo azarto, nuo noro vėl ir vėl kartoti tą patį veiksmą lošiant iš kuo didesnio kiekio pinigų ir siekiant juos laimėti. Tačiau azartiniai lošimai nebūtų tokia didelė problema, jei turėtų tik šią priežastį. Lošimas skatina norą kontroliuoti situaciją, kuri natūraliai yra neprognozuojama, todėl siekiant laimėti, žaidėjas yra manipuliuojamas ir apgaunamas. Internetinių azartinių žaidimų kūrėjai internete įtikina žaidėjus, jog viskas, kas vyksta, yra tik atsitiktinumas, taip juos apgaudami. Azartiniais žaidimai yra populiarūs tuo, jog suteikia galimybę lengvai praturtėti. Nors šansai laimėti lažybas ar atspėti laimingą skaičių yra labai reti, žmonės dažnai pasiduoda „šį kartą pavyks“ jausmui, lošdami iš vis didesnio kiekio pinigų.
Nors dažnai manoma, jog lošimas yra pramoga, jis yra griežtai kontroliuojamas, o nelegaliai lošiantys asmenys baudžiami.
Tyrimai parodė, jog Lietuvoje dažniau nuo lošimo yra priklausomi paaugliai, nei suaugusieji. Tai gali lemti potraukis azartiniams žaidimams jauname amžiuje, pavyzdžiui, žaidimas kortomis dėl prizo šeimoje, tarp draugų, interneto svetainėse. Jei pradeda neblogai sektis, asmuo dažnai mano, jog yra pajėgus lošti. Nors lošimas pradžioje atrodo kaip smagi pramoga, ilgai netrukus gali išsivystyti priklausomybė, dažnai prasiskolinama, prarandami ne tik turėti ar pasiskolinti pinigai, bet ir būstas bei materialinis turtas. Tačiau net įklimpus į skolas, nedažnai kreipiamasi pagalbos, o ir ne visi lošėjai yra linkę savo pomėgį pavadinti įpročiu, todėl lošimas yra viena iš sunkiausiai gydomų priklausomybių.
Asmens priklausomybę nuo azartinių žaidimų išgydyti sunku, mat polinkis lošimui lieka visam laikui. Tačiau labai yra svarbu laiku sustoti ir nebijoti kreiptis pagalbos. Priklausomybės ligų centrai, anoniminių lošėjų savitarpio pagalbos grupės padės susitvarkyti su šia liga ir gyventi visavertį gyvenimą.
Parengė 8 b klasės mokinė Vaiva Šileikytė