Gamtos mokslų savaitė  2019 

Kovo  20 diena yra Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris, lygiadienio laikas, todėl ta proga visą savaitę, kovo 18–22 dienomis,  mokykloje vyko kasmetinis renginys II klasių gimnazistams  „Gamtos mokslų savaitė 2019“. Tai dienos, kurių metu mokiniai galėjo dalyvauti gamtos mokslų mokytojų organizuojamose veiklose ir pažvelgti į šiuos mokslus iš kitos pusės.

Gamtos mokslų savaitė buvo atidaryta žolelių arbatų kvapais, vaisių ir daržovių skoniais, paukščių balsais ir nuostabiais lietuviškos gamtos vaizdais. Atidarymo renginį organizavo biologijos mokytojos Neringa ir Agnija.

Po pamokų  būrys gimnazistų kartu su fizikos mokytoja Loreta keliavo į paskaitą apie kvantinį pasaulį VU Branduolinės ir elementariųjų dalelių fizikos sklaidos centre. Ten mokiniai  sužinojo begalę mažiausių ir keisčiausių dalelių pavadinimų ir kur tas daleles atranda bei tiria.

Antradienį mokiniai išklausė pranešimą apie maisto poveikį kraujo sudėčiai. Šį renginį koordinavo biologijos mokytoja Virginija.

Tuo metu kita dalis gimnazistų turėjo galimybę tapti jaunaisiais mokslininkais, kurių užduotis buvo, remiantis turimais gebėjimais, nustatyti paslėptų kūnų formas ir matmenis. Naudodamas panašaus tipo metodus fizikas Ernestas Rezerfordas dar prieš šimtą metų sėkmingai nustatė atomo modelį, kuris naudojamas dar ir šiandien. Tiriamajam darbui vadovavo fizikos mokytoja Loreta.

Trečiadienį, po 7 pamokų, biologija besidominčių mokinių grupė, susirinkę 241 kabinete, atliko praktikos darbą „Gyvybė vandenyje“. Susidomėję stebėjo gėlo vandens laše esančią gyvybę: gėlavandenius žaliuosius dumblius, euglendumblius, klumpeles, infuzorijas, dafnijas, vandens blusas ir ciklopus, gėlavandenį planktoną. Smagu buvo tobulinti darbo su mikroskopu įgūdžius, palyginti ir aptarti matytus organizmus. Gimnazistai juokavo, kad vasarą vandens telkiniuose maudysis atsakingiau. Praktikumą vedė biologijos mokytojos Agnija ir Neringa.

Chemijos mėgėjų grupė, vadovaujama mokytojos Valdos, dalyvavo chemijos praktikume „Įdomioji chemija. Ugnies stichija“. Gimnazistai atliko ir stebėjo įspūdingus bandymus, susijusius su degimo reakcijomis.

Ketvirtadienio rytą į  243 kabinetą ir vėl rinkosi mokiniai į paskaitą „Maistinių skaidulų vartojimo įtaka cholesterolio kiekiui žmogaus kraujyje”. Temą pristatė biologijos mokytojos Virginijos mokinė.

Po pamokų į 241 kabinetą susirinko mokinės, kurioms įdomios teisingo makiažo paslaptys. Lektorės G. Žalaitės paskaitoje gimnazistės daug įdomaus sužinojo ir apie odos higieną. Paskaitą organizavo biologijos mokytoja Neringa.

Penktadienio rytą mokytoja Virginija organizavo pranešimą – diskusiją „Moksleivių darbo mokslinėse laboratorijose reikšmė ir galimybės“.

Norintys sužinoti brangiųjų metalų prabavimo, brangakmenių klasifikavimo  ypatybes, kartu su chemijos mokytoja Giedre apsilankė VĮ „Lietuvos prabavimo rūmuose“.

Tikimės, kad šis laikas gimnazistams praėjo turiningai. Na, o kovo 27 – balandžio 5 dienomis kviečiame apsilankyti šiuo metu vykdomo integruoto technologijų ir biologijos projekto „Mylėkime ir saugokime gamtą“ parodoje, taip pat skirtoje Pasaulinei Žemės dienai,  kurį vykdo chemijos ir technologijų mokytoja Laura Kaziliūnienė, biologijos mokytoja Agnija Vasiliauskienė ir  technologijų mokytojas Romas Vitkus.

 

Tekstą parengė Valda Žiedienė, Agnija Vasiliauskienė ir Loreta Rastenienė.