Gabijos gimnazijai – 30

Laikas augina ir brandina, keičia žmones, kartais juos suveda draugėn ar išskiria. Primena apie buvimą kartu ir kviečia sugrįžti, atrasti gyvenimo džiugenas, kad rinktume gyvenimo atspindžius ir juos atpažintume. Tame laiko bėgime blaškosi ir žmogaus mintys, besiveržiančios erdvių platybėn. Ir tegu vėjas daro su jomis, ką nori., nes artėja šventė, kuriai gabijiečiai ruošėsi jau nuo mokslo metų pradžios. Visos šventės tema „LAIKO RATAS“.
Gabija, kurios vardu didžiuojamės, kuri globoja mūsų gimnaziją – senovės lietuvių mitologijoje – ugnies ir namų židinio deivė. Tad baltų ženklai, simboliai bei ornamentika – pagrindiniai motyvai, kuriuos mokiniai naudojo savo kūryboje, interpretuodami LAIKO RATO temą, tai atsisukimas į savo šaknis, protėvių vizualinę kalbą, kurios ugnis mus ir įkvepia kūrybai. Gimnazijos fasado langus papuošė II-III gimnazijos klasių mokinių kūrybinis projektas „LAIKO RATAS“. Šią kūrybinę veiklą koordinavo dailės mokytojos Ramutė Baltrūnienė ir Audronė Mockuvienė. Gimnazijos priesalį puošė Menų ir technologijų bendras kūrybinis projektas „BALTIŠKOJI MANDALA“. Pirmiausia visus pasitiko dailės darbų paroda „BALTIŠKOJI JUOSTA“, kurią išaudė 7-8 klasių bei I–II gimnazijos klasių mokinių dailės studija. Mokinių kūrybinę veiklą koordinavo dailės mokytojos Ramutė Baltrūnienė ir Audronė Mockuvienė. Čia prabilo baltų ženklai, simboliai ir ornamentai. Spalvos – tai metų laikų gamtos spalvinė kaita. 7-8 klasių mokiniai kūrė erdvines kompozicijas „LAIKO RATU“. Ažūriniai kartono karpiniai tarsi išlipa iš dailės darbų plokštumos. Mokiniams vadovavo technologijų mokytojos Laura Stašauskienė ir Danguolė Narečionienė. O 3 a, 3 c, 4 a, 5 klasių mažųjų menininkų kompozicija „PAUKŠČIŲ RATAI“ žaismingai papildo priesalio puošybą. Mokinių veiklą koordinavo dailės mokytojos Ramutė Baltrūnienė ir Audronė Mockuvienė.
Pasipuošė ir pirmojo aukšto koridoriai I a, I c, I e klasių merginų šilko tapybos darbų erdvine kompozicija „Laiko ratu… MANDALA“. Mokinių kūrybinę veiklą koordinavo technologijų mokytoja Laura Kaziliūnienė. Šeštokai, vadovaujami dailės mokytojos Audronės Mockuvienės, neatsiliko nuo kitų, jie papuošė pirmojo aukšto erdves deivės Gabijos liepsnelėmis. 4 klasių mokiniai, vadovaujami ketvirtų klasių mokytojų, paskyrė net „30 ŽIEDŲ MOKYKLAI“.
Antrasis gimnazijos aukštas pasipuošė įvairiomis fotografijomis. Tai „GABIJOS METRAŠČIO PUSLAPIAI“, kurios atvertė gimnazijos bibliotekos vedėja Diana Stanevičienė, dailės mokytojos Ramutė Baltrūnienė ir Audronė Mockuvienė, fotografė Jolita Baranauskienė.
Be to, erdves papildė ir mokytojų fotografijos darbų paroda „METŲ RATAS. LAIKO TĖKMĖ…“ bei IV gimnazijos klasių mokinių dailės ir fotografijos darbų paroda „LAIKO ŽENKLAI“. Šią veiklą koordinavo dailės mokytoja Ramutė Baltrūnienė bei fotografė Jolita Baranauskienė.
Visus ateinančius į gimnaziją prie įėjimo pasitiko 7 klasių kūrybinių darbų paroda-instaliacija „PRASMINGO LAIKO“. Septintokai pasitiko mokyklos bendruomenę, vaišino saldainiais. Mokinių veiklą koordinavo technologijų mokytoja Genė Vitkuvienė.
Laiko vitražuose žmonės išeina į kelią. Ir sutinka vieni kitus. Susėda šalikelėje, dalijasi duona, mintimis. Taip įprasta. Keliai ir takai sujungia žmones. Bet randasi ir tokių, kurie aplenkia pramintus takus ir brenda ten, kur dar niekas nėjo. Žmogaus gyvenimas – nesibaigianti kūryba, išlaisvinanti žmogaus būtį. Tokia gyvenimo malonė duota tam, kad atskleistume žmogaus kūrybos galią ir kažką po savęs šioje žemėje paliktume. Kartais per daug skubame gyventi ir per mažai sustojame, kad pasidžiaugtume tuo, ką turime, ką kūrėme net tris dešimtmečius. Gal dėl to be galo vertingi buvo susitikimai su mūsų gimnaziją baigusiais mokiniais, kurie pasidalijo savo gyvenimo istorijomis, prisiminė mokykloje prabėgusius metus, papasakojo apie savo profesinę veiklą, pasiekimus, pomėgius Šią veiklą koordinavo teatro mokytoja Eglė Meldaikė, geografijos mokytoja Irena Kusaitė ir bibliotekos vedėja Diana Stanevičienė.
Sunoko mintys raudonomis šermukšnio uogomis ir pasikabino ant geltono debesies. Saulės vėstantis žibintas paglosto žemę, o išskrendančių gervių trimitai pakviečia rudeniniam tango. Per dangų varva purpuro lašai, rudeniškai nuspalvindami medžių lapus. Jie krinta žemyn lyg spalvoti atvirukai ir sveikina praeivius. Medžiai prie Gabijos gimnazijos dabar ypatingi. Jie ne vieniši, o sušildyti mūsų mokinių linkėjimų savo mokyklai. Drėgnoje gatvėje atsispindi jų linksmi siluetai, nes gabijiečių žodžiai, tarsi paukščiai, čia susisuko savo lizdus.
Ir vėl auksalapis ruduo… Gabijos gimnazijai jis jau jubiliejinis – 30-asis. Galima į šį laiką pažvelgti kaip į rezultatų, laimėjimų, pergalių, o kartais ir pralaimėjimų atkarpą ir šalia surašyti daug skaičių. Galima ir kitaip – kaip į galimybę dar kartą išgyventi emociją, pasidalinti idėja ar prisiminimu, ištarti šiltą žodį tiems, kas kažkada buvo ar galbūt ir tebėra šalia. Tad buvo kalbinami žmonės jau senokai iš Gabijos erdvės išėję ar čia jau seniai dirbantys. Apie Gabiją, apie laiko neišvengiamai nešamus pokyčius jaunieji mokyklos žurnalistai išleido šventinį laikraštį „Laiko balsas“. Jiems vadovavo lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Kalverš.
Spalio 25 d. mokykloje šurmuliavo Gimtadienio mugė „Laikas sau“. Galima buvo nusipirkti pačių mokinių pagamintų skanėstų,, apsilankyti krautuvėlėje „Alisos arbatos metas“ ar dalyvauti protmūšyje „Auksinis šprotas“. Kūrybingų 7 klasės mokinių veiklą koordinavo technologijų mokytoja Genė Vitkuvienė. Gimnazijos kieme šėlo tradicinis sąspietis „Su gimtadieniu, Gabija!“. Šokio sūkuryje sukosi keli šimtai mažų ir didelių šokėjų. Juos įkvėpė choreografijos mokytojos Ieva Šeikytė ir Jurgita Galdikienė. Ir, žinoma, Gabijovizija 2019, kuri leido pakeliauti laiku ir susipažinti su Pašilaičių mikrorajono istorija, ypatumais. Geriausiu Gabijovizijos 2019 pasirodymu buvo pripažintas 3 d klasės mergaičių šokis. Pirmą kartą pagrindinė konkurso statulėlė nukeliavo į pradinukų rankas. Gabijoviziją kasmet organizuoja renginių grupė „Brigada“, kurios veiklą koordinuoja teatro mokytoja Eglė Meldaikė, muzikos mokytoja Edita Bagvilienė ir orkestro vadovas bei gitaros mokytojas Simonas Šenderovas.
Visus Gabijos gimnazijos trisdešimtmečio renginius vainikavo koncertas „LAIKO RATAS“. Iš lėto pasisuko metų ratas ir jo pirmasis posūkis iš nebūties iškėlė žmogų eiti, kurti, dovanoti, džiaugtis, švęsti. Į dirvą pasėto žiemkenčio prasikalė pirmasis daigas. Ir veši, ir kyla, ir eina tolyn, kad žemėje būtų pyrago ir duonos juodos. Kasdienybei ir šventėms. Čia mūsų žemės slenkstis, čia mūsų svajonių vartai, čia sielos aidas, vis kviečiantis sugrįžti su almančiom širdim. Laikas augina žmogų. Laikas moka ir moko. Taip jaunas žmogus pažįsta gyvenimo paslaptį: įstabią grūdo lemtį, audros didybę, šerkšno grožį, speigo rūstumą ir pavasario triumfą bei žmogaus sielos slėpinius, o savo širdyje augina pagarbą, padėką, jautrumą. Tai mokytojas išmokė visa pamatyti, pajusti, įsiklausyti ir išgirsti tik širdimi. Reikia eiti, nesustoti, suspėti, nes laiko vandenys, skalaujantys žmogaus gyvenimo pakrantę, išmeta akmenį, kriauklę naują ar dovanoja šventę. Daina šokis, muzika ir poetinis žodis susiliejo į vieną gimtadienio šventės pynę. Koncerte skambėjo miuziklų fragmentai, pasakojantys apie kūrybos neišsenkamas versmes.
O tie mūsų metai – tai lyg bėgantis smėlis tarp pirštų ar tekantis vanduo. Nespėji apsidairyti, o jau – auksinis ruduo, kviečiantis sugrįžti, dalytis, prisiminti, džiaugtis buvimu kartu. Ir švęsti.
Kiekviena akimirka, kiekvienas pasakytas žodis ar išspręstas uždavinys, kiekvienas nepastebimas širdies virpesys kaip ir skrendąs pienės pūkas ar mėnesienoje vandeny atsispindintis žvaigždės šypsnys, – visa tai GABI apdovanojimų džiaugsmas, kas pavasarį į mūsų mokyklos aktų salę sukviečiantis visus pasidžiaugti metų pirmūnais, metų abiturientais, metų pasiekimais bei atradimais, metų autoriumi, metų iniciatyva ir metų pažanga. Laiko ratas vis sukasi, o mes vėl džiaugiamės naujomis, gimnazijos trisdešimtmečiui skirtomis GABI nominacijomis. Statulėlės autorė – keramikė Justina Kildišytė.
Skamba koncerto finalinė L. Adomaičio daina „Vandenynai“. O mes, gabijiečiai, jaučiame, kaip gražiai auga mūsų bendruomenės medis. Auga iš dėkojimo ir dėkingumo tiems, kurie mums padėjo eiti, siekti, kurti, patikėti bei atrasti ir būti kartu tuos tris dešimtmečius Dėkojame visiems už paukščius, kurie atneša rytą ant savo sparnų prie mūsų lango ir už gebėjimą pamatyti žydrai baltą dieną, saulės nutviekstus blizgančius medžių kamienus ir šalia esantį žmogų. Ir tik dėl to Gabijos gimnazijos bendruomenės trisdešimtmečio medis pasipuošė vaivorykštės iš debesies, kibirkšties karštos širdies ir kiekvienos dienos paslapties žiedais.
Koncerto dalyviai:
Gabijos gimnazijos orkestras, Vaivos tautinių šokių ansamblio kapelija, Mišrus choras, Jaunių choras, Jaunučių choras, Gabijos gimnazijos liaudies kapelija, Gabijos gimnazijos jaunimo bendruomenės teatras „Alfonsas prie teatro“, 2 a ir 6 a teatro meno klasės mokiniai, 5 e choreografinės klasės mokiniai, renginių grupė „Brigada“, Gabijos liaudies šokių kolektyvo buvę šokėjai, Vaivos tautinių šokių ansamblis.
„Laiko ratas“ koncerto organizatoriai:
Koncerto jungtinio orkestro vadovai: Simonas Šenderovas ir Dainius Petručionis.
Koncerto choro ir vokalo vadovės: Edita Bagvilienė, Regina Šapranauskaitė, Lijana Kupstienė.
Gabijos gimnazijos kapelijos vadovė Laima Gorobec.
Koncerto choreografės: Ieva Šeikytė, Viktorija Piatkova, Jurgita Galdikienė.
Koncerto režisierė ir scenarijaus autorė Eglė Meldaikė.
Scenarijaus tekstų autorė Rita Leleivienė.
Koncerto garso, vaizdo ir šviesų režisieriai: Paulina Stasiūnaitė, Laurynas Kanapeckas, Haroldas Trimailovas, Povilas Karalkevičius, Mantas Blaževičius.
Koncerto grafinis dizainas, kostiumai ir scenografija: Miglė Baltrūnaitė, Paulina Stasiūnaitė, Eglė Meldaikė.
Koncerto organizatoriai ir kūrėjai dėkoja Gabijos gimnazijai už galimybę būti čia ir dabar.
Mes visi prie to mokyklos kelio susirenkame pabūti. Kai saulė šviečia ar lietūs lyja, kai vėjas sūkuriais svajas blaško ar miega vasara nukritusiame medžio lape. Taip ir sukasi tas galingasis laiko ratas nuo vienų metų prie kitų, nuo vieno įsigiedojusio, įsikvepėjusio, įsisvajojusio pavasario iki kito.
Informaciją parengė lietuvių kalbos mokytoja Rita Leleivienė