Geografijos pamoka Gamtos tyrimų centre

Spalio 16 dieną III gimnazijos  klasių geografijos išplėstinio kurso mokiniai kartu su mokytoja Irena Kusaite lankėsi Gamtos tyrimų centre, įsikūrusiame Mineralų muziejuje.

Atvykę į muziejui skirtą patalpą gimnazistai pirmiausia pamatė stiklinėse lentynose  įvairaus dydžio mineralų, uolienų, juvelyrinių dirbinių, meteoritų, fosilijų. Sukaupta kolekcija atspindi ženklią Žemės plutos mineralų bei uolienų įvairovę. Iš gido greitai sužinojome, kad didžiąją kolekcijos dalį Lietuvai ir tuometiniam Geologijos institutui padovanojo A. Žukelis.

Ekspozicijoje labai daug iš įvairių pasaulio vietovių  parvežtų akmenų –  iš Uralo, Brazilijos, Australijos, Pietų Afrikos, Irano, Islandijos ir kitų šalių eksponuojami  smaragdai, ametistai, kalnų krištolas, rubinai, opalai, turkiai. Yra brangiųjų ir apdailos akmenų, įvairių juvelyrinių dirbinių iš rubino, smaragdo, kalnų krištolo, malachito. Unikali 26 meteoritų kolekcija, kurioje puikuojasi ir keli nukritę Lietuvos teritorijoje.

Seniausi radiniai yra 435 mln. metų stromatoporai (iškastiniai neaiškios sistematinės padėties bestuburiai gyvūnai, gyvenę nuo ankstyvojo paleozojaus iki mezozojinės eros pabaigos jūrų priekrantinėje zonoje), 200 mln. metų senumo amonitai (iškastiniai galvakojai moliuskai, gyvenę jūrose nuo devono iki kreidos periodo), kiek jaunesni – mamuto iltis ir dantis. Prie šių garbingų radinių puikuojasi ir didinga fosilijų (suakmenėjusių augalų ir gyvūnų liekanų) kolekcija, kurioje yra labai daug mikro ir makrofaunos pavyzdžių.

Viena iš labiausiai dėmesį atkreipusių eksponatų yra agatų kolekcija. Dažnai agato viduje būna tuštuma, priaugusi kristalų. Agatai dažniausiai formuojasi stingstančių bazaltinių ir andezitinių lavų ertmėse,  užpildytose mineralizuotomis dujomis, rečiau hidroterminėse gyslose ir nuosėdinėse uolienose. Agatai randami visame pasaulyje, žymiausiai  Brazilijoje, Urugvajuje, Indijoje, Maroke, Vokietijoje, Mongolijoje.

Pamokos pabaigoje buvo parodyta medžiaga apie smėlius iš įvairių pasaulio pakrančių.

 

Tekstą parengė III A klasės mokinė Agnė Rimaitė